دسته‌ها
پارک و فضای سبز نقشه‌راه

پارک‌ها و فضای سبز شهری

زندگی هوشمند و محیط‌زیست هوشمند از بازوهای اصلی شهر هوشمند‌ می‌باشند. بدون داشتن پارک‌ها و فضای سبز شهری، هیچ شهری شهر هوشمند نیست.

پارک و فضای سبز شهری

☑ این بخش چِک‌لیست دارد. (i)

شهرها پیچیده‌ترین و متنوع‌ترین انعکاس زندگی اجتماعی آدم‌ها را در خود دارند. بدون وجود سیستم مدیریت شهری نظام شهری از هم می‌پاشد. مدیریت شهری به پیش‌بینی و پلانگذاری رشد و انکشاف آینده شهر می‌پردازد و نیز، مشکلات و مسایل فعلی شهر را حل می‌کند.

فضای سبز و پارک‌های شهری یکی از عناصر مهم شهری و یکی از عوامل اساسی در زندگی شهروندان است؛ مسئله‌ی زمان حال و همچنان برای آینده. آنچه که در ادامه می‌خوانید نقشه‌راهی یادگیری طرح و دیزاین پارک‌ها و فضای سبز شهری است.

آنچه که در ادامه می‌خوانیم

مقدمه

تاریخچه شروع هنر باغسازی احتمالاً با انتخاب زندگی اجتماعیِ توسط بشر همزمان بوده است. هنر دیزاین کاشتِ درختان و گیاهان نیز تاریخ به درازای آن دارد.

💡 کاشت، کِشت و زرع دارای معنی مترادف است. (+)

این هنر تا قرن‌ها رشد چندانی نداشت؛ تا اینکه مهندسی لندسکیپ انکشاف نمود. رشد این علم باعث شد هنر دیزاین و کاش درختان و گیاهان نیز سربلند کرده و اهمیت‌اش را به نمایش بگذارد.

💡 نباتات (در افغانستان) و گیاهان (در ایران) دارای مفهوم مشابه است. (+)

طرح و دیزاین زرع گیاهان از سه جنبه (نقش) بررسی می‌شود: ۱. جنبه‌های زیبایی؛ ۲. جنبه عملکردی (استفاده)؛ و ۳. جنبه‌های محیط‌زیستی.

جنبه زیبایی

طراحی کاشت هنری است که با استفاده از اصول و روش‌های خاص خود، سعی در برداشتی هنرمندانه از طبیعت دارد، تا به کمک آن، بتواند منظره‌یی زیبا و رضایت‌بخش از از ترتیب و تنظیم (چیدمان) مناسبِ گیاهان خلق کند.

طراحی کاشت (زرع گیاهان و درختان براساس تجربیات، قواعد و اصولِ اساسی آن‌ها) یک هنر است و نیز، ارتباط نزدیکی با سایر رشته‌های هنری دارد.

هنر حاصل تجربه‌های است که به آن زیبایی شناختی می‌گویند. همان تجاربِ که هنگام مواجه با چیزی زیبا حس می‌کنیم و رضایت ما حاصل می‌شود.

💡 درک جنبه‌های زیبایی شناختی نباتات در طرح و دیزاین پارک‌ها و فضای سبز شهری بسیار مهم است.

باغ بابر | کابل

نباتات به عنوان عناصر اصلی تشکیل‌دهنده‌ی لندسکیپ، مهم‌ترین نقش را در ایجاد زیبایی بصری در دیزاین فضای سبز به عهده دارند. از این جهت، شناخت ویژگی‌های بصری و قابلیت‌های حسی نباتات بسیار مهم است. زیرا، این شناخت و آگاهی زیربنای ایجاد یک روش یکپارچه و علمی می‌شود که به کمک آن می‌توان لندسکیپ‌های مرغوب دیزاین کرد و به خلق زیبایی‌های مطلوب رسید.

← بیشتر بخوانید

جنبه عملکردی

نقش عملکردی گیاهان نیز قدمت به تاریخ زندگی بشر دارد. استفاده از گیاهان سایه‌انداز یکی از قدیمی‌ترین روش‌های استفاده از گیاهان با همین مفهوم است.

نقش‌های عملکردی نباتات زیاد است و طور خلاصه می‌توان از: کنترل بصری (دید)، موانع فزیکی، کاهش آلودگی صوتی، تغذیه، تولید سوخت و طراحی فضا و کنترول حرکت نام برد.

← بیشتر بخوانید

جنبه محیط زیستی

اگر دانش/علم اندک از اکوسیستم طبیعت داشته باشیم، متوجه این نکته خواهیم شد که نباتات نقش برازنده و برجسته‌ی در تنظیم این اکو سیستم دارد.

💡 می‌دانیم که توسعه پایدار یکی از بخش‌های مهم و مورد توجه در شهرهای هوشمند است. طرح و دیزاین مناسب پارک‌ها و فضای سبز شهری براساس شناخت درست از نقش‌های محیط‌زیستی نباتات ما را برای حصول استندردهای توسعه پایدار کمک می‌کند.

گیاهان آلودگی هوا را کاهش می‌دهد، محیط زیست را ارتقا می‌بخشد، هوا را لطیف و خوشایند می‌کند، زندگی سالم‌تر می‌آورد و باعث آرامش خاطر آدم‌ها می‌شوند. ویژگی‌های نباتات در نقش محیط زیستی بسیار زیاد است.

نکته‌ی مهم در استفاده از نباتات در نقش محیط زیستی این است که طراحان پارک‌ها، لندسکیپ و فضای سبز شهری تا آنجایی که ممکن است از گیاهان بومی بهره گیرند.

این گیاهان نقش قابل توجه و مقاومتِ بسیار بالای نسبت به خکسالی، آفات و مریضی‌ها دارند؛ نگهداری فضای سبز، پارک و لندسکیپ را آسان‌تر می‌کند؛ و یکپارچگی محیط مصنوعی را با محیط طبیعی آن مکان حفظ می‌نماید.

← بیشتر بخوانید

در حال تکمیل…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *