دسته‌ها
پلانگذرای شهری

مسائل شریر در پلانگذاری؛ هفت ویژگی‌ اساسی

مسائل شریر به خودی خود «شر» نیستند. این صفت به این دلیل به آن‌ها اطلاق می‌شوند که وقتی کسی سعی در حل و فصل آن‌ها می‌کند، پیچیده‌تر می‌شوند.

مسائل شاید در پلانگذاری

از آنجایی که زندگی اجتماعی بسیار پیچیده است و سیاست‌گذاری‌ها و پلانگذاری های مرتبط با آن از این پیچیدگی پیروی می‌کند، پلانگذاران شهری با مسائل ساده مواجه نیستند. مسائلی که در این محدوده و در مقابل آن‌ها قرار می‌گیرند مباحث و مسائل مغلقِ هستد که رتیل و وبر از آن‌ها به عنوان مسائل شریر یاد می‌کنند.

مسائل شریر به خودی خود «شر» نیستند. این صفت به این دلیل به آن‌ها اطلاق می‌شوند که وقتی کسی سعی در حل و فصل آن‌ها می‌کند، پیچیده‌تر می‌شوند.

مسائل شریر به مسائلی گفته می‌شود با با شروع به حل آن‌ها، پیچیده‌تر می‌شوند.

علاوه بر مسائل شهری، مسائل بسیار پیش‌پاافتاده‌ی وجود دارد که با شروع به حل کردن آن‌ها، پیچیدگی‌شان بیشتر می‌شوند. مسائل مرتبط با پلانگذاری و مدیریت شهری مسائل شرید هستند. Bruton و Nicholson هفت ویژگی را برای این نوع مسائل مطرح می‌کنند. (+)

هفت ویژگی مسائل شریر که در پلانگذاری نیز وجود دارند

۱. مودل مشخص و فورمول‌بندی واضح برای مسائل شریر وجود ندارد.

۲ فورمول‌بندی و فهمیدن مسئله‌ی شریر،‌ مترادف با حل آن است.

۳. برای مسئله شریر راه‌حل صحیح یا غلط وجود ندارد. راه‌حل‌ها می‌تواند نسبت به یکدیگر و سیستم ارزشی که در آن به‌کار رفته به‌طور نستبی «خوب» یا «بد» باشد.

۴. تعداد روش‌های ممکن که برای حل مسائل شریر کاربرد دارد نامحدود است. این یکی دیگر از ویژگی های خاص مسائل شریر در پلانگذاری است.

۵. تفسیرها و توضیحات زیادی از مسائل شریر وجود دارد؛ و بسته به تفسیر و توضیح، راه‌حل‌ها نیز تغییر می‌کند.

۶. زمانی که مسئله‌ی شریر حل شد، دیگر راهی برای شناخت آن وجود نخواهد داشت. این یعنی ما به شناخت و آگاهیِ دایم از این گونه مسائل ضرورت داریم؛ و همیشه برای بهبود راه‌حل‌های پیشنهادی محدوده‌ها و قلمروهای تازه‌ وجود دارد.

یکی از ویژگی‌های مسائل شریر راه‌حل یک بار مصرف آن است.

۷. وقتی که راه‌حلی برای مسئله‌ی شریر امتحان شد، آن راه‌حل در موقعیت‌های مشابهی دیگر تکرارشدنی نیست. با توضیح دیگر، برخلاف علوم طبیعی، اینجا امتحان و خطایی وجود ندارد.

ویژگی‌های دیگری نیز برای مسائل شریر در نظر گرفته شده است. امیدواریم این هفت ویژگی، ذهن‌تان را نسبت به درک این مسائل بازتر کرده باشد.

مطلب مرتبط: ویژگی‌های پلانگذرای؛ ده ویژگی‌ که همیشه باید به یاد داشت.

💬 چی ویژگی‌های دیگری برای مسائل شریر در ذهن دارید؟ اینجا با دوستان‌تان شریک کنید. کمک کنید تا دیگران عمیق‌تر یاد بگیرند و وسیع‌تر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *